PIC16F527-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F527-I/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20SOIC
Stock
56
In Stock :
56
Microcontrollers
RAM Size :
68 x 8
Connectivity :
Mount :
A/D 8x8b
Core Processor :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
2012
Length :
12.08mm
8B
Height :
2.35mm
Package :
Tube
RAM (words) :
68
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Memory Size :
1.5kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Number of Timers/Counters :
1
Interface :
RS-232, USB
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
700mW
Microchip
Factory Lead Time :
9 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
MCU
Speed :
20MHz
RoHS :
Details
Number of USB Channels :
0
Brand :
Width :
10.3mm
JESD-609 Code :
e3
Number of ADC Channels :
8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
8
Number of I/Os :
18 I/O
Integrated Cache :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 16F
Terminal Form :
Gull wing
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PIC
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Nominal Supply Current :
1.4mA
Address Bus Width :
8B
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
64 x 8
Base Product Number :
PIC16F527
Tradename :
Core Size :
8-Bit
Program Memory Type :
Flash
Datasheets
PIC16F527-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F527-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F527, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F527-I/SO pinout, PIC16F527-I/SO datasheet PDF, PIC16F527-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F527-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.