PIC16F527-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F527-I/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20QFN
No
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
No
Microchip
Product :
MCU
Number of I/Os :
18 I/O
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Pin Count :
20
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Clock Freq :
Surface Mount
RoHS :
Details
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Interfaces :
Serial
Width :
4mm
Length :
4mm
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Operating Temperature (Max) :
85C
Number of Timers/Counters :
1
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Pins :
20
Height :
950μm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Nominal Supply Current :
1.4mA
17
RAM (words) :
68
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Total Internal Ram Size :
68B(kB)
Lead Free :
Lead Free
Package Type :
QFN EP
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature Classification :
Industrial
Series :
PIC® 16F
JESD-609 Code :
e3
Number of USB Channels :
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tradename :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
8
Power Dissipation (Max) :
Number of Terminations :
RAM Size :
68 x 8
Mounting :
Surface Mount
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
700mW
REACH SVHC :
No SVHC
MICROCONTROLLER, RISC
Rad Hardened :
Instruction Set Architecture :
RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
yes
Programmable :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
PWM Channels :
Number of Timers - General Purpose :
1
Device Core Size :
8(b)
Operating Temperature (Min) :
-40C
# I/Os (Max) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Core Size :
8-Bit
Address Bus Width :
Program Memory Type :
Flash
Mount :
Interface :
RS-232, USB
Frequency :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converter :
A/D 8x8b
Brand :
Qualification :
AEC-Q100
Base Product Number :
A/D 8x8b
Number of ADC Channels :
8
Speed :
20MHz
Datasheets
PIC16F527-I/ML
Microchip Technology PIC16F527-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F527-I/ML Overview
PIC16F527-I/ML Features
This microcontroller incorporates several features that enhance its utility in embedded systems, including an enhanced mid-range core with 49 instruction, 16 stack levels for increased control flexibility, and an operating voltage range of 2.0V to 5.5V which allows for versatile power management options. Additional features include an internal oscillator, multiple communication peripherals, and 128 bytes of EEPROM data memory which facilitates advanced data handling and storage solutions.