PIC16F527-I/JP
Mfr.Part #
PIC16F527-I/JP
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20UQFN
Terminal Pitch :
0.4mm
Number of I/O :
17
Base Product Number :
PIC16F527
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
20MHz
Memory Type :
Flash
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Height Seated (Max) :
0.55mm
Mounting Style :
SMD/SMT
ROM (words) :
Number of Terminations :
20
Number of I/Os :
17
Supplier Device Package :
20-UQFN (3x3)
Interface Type :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Integrated Cache :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
On Chip Program ROM Width :
12
Device Core :
Package :
Tube
RoHS :
Compliant
RAM (words) :
68
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
DMA Channels :
No
On Chip Data RAM Width :
8
Terminal Form :
NO LEAD
DAC Channels :
HTS Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Length :
3mm
Data Converter :
A/D 8x8b
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
8 bit
Tradename :
PWM Channels :
Width :
3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
20MHz
Low Power Mode :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Active
Connectivity :
Number of ADC Channels :
8 Channel
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Data Converters :
A/D 8x8b
1.5kB
Brand :
RAM Size :
68 x 8
Microchip
Number of Timers :
1
Base Part Number :
PIC16F527
DAC Resolution :
5 bit
Factory Lead Time :
9 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
8
Max Operating Temperature :
85 °C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 16F
Core Architecture :
EEPROM Size :
64 x 8
Product :
MCU
Datasheets
PIC16F527-I/JP
Microchip Technology PIC16F527-I/JP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F527-I/JP Overview
PIC16F527-I/JP Features
The PIC16F527-I/JP microcontroller is packed with features designed for high-performance operation in a variety of settings. Key features include 1.5KB of on-board FLASH memory, an operating voltage range of 2.0V to 5.5V, and enhanced mid-range core with 49 Instructions, 16 Stack Levels that make it highly flexible for complex programming needs. It also supports various serial programming options including ICSP™ which simplifies application development and deployment. The inclusion of an analog comparator, two 8-bit timers, and a 16-bit timer facilitates precise control over connected peripherals and time-sensitive tasks.