PIC16F527-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F527-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20SSOP
Max Power Dissipation :
700mW
A/D 8x8b
Height Seated (Max) :
2mm
Connectivity :
Mount :
Surface Mount
Length :
7.2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
A/D 8x8b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
64 x 8
On Chip Program ROM Width :
12
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Terminations :
20
Supply Voltage :
5V
Frequency :
20MHz
Published :
Terminal Position :
Dual
2.5/5V
On Chip Data RAM Width :
8
Series :
PIC® 16F