PIC16F527-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F527-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
17
Core Processor :
PIC
Oscillator Type :
Internal
Radiation Hardening :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Tradename :
PIC
Number of Timers/Counters :
1
Series :
PIC® 16F
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Bus Width :
8B
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Frequency :
20MHz
Brand :
Base Product Number :
PIC16F527
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
5.33mm
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Style :
Through Hole
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminations :
20
Bit Size :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
On Chip Data RAM Width :
8
Terminal Position :
Dual
RAM (words) :
68
Packaging :
Tube
Product :
MCU
DMA Channels :
No
Max Power Dissipation :
700mW
Number of I/Os :
18 I/O
Device Core :
Integrated Cache :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
On Chip Program ROM Width :
12
PWM Channels :
Terminal Pitch :
2.54mm
EEPROM Size :
64 x 8
Low Power Mode :
yes
Interface :
USB
Base Part Number :
PIC16F527
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Memory Size :
1.5kB
Supplier Device Package :
20-PDIP
Has ADC :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
8-Bit
Microchip
Power Supplies :
2.5/5V
Data Converter :
A/D 8x8b
Speed :
20MHz
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RAM Size :
68 x 8
Number of ADC Channels :
Connectivity :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
25.23mm
RoHS :
Details
Number of Pins :
20
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 8x8b
Datasheets
PIC16F527-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F527-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F527, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:20, PIC16F527-E/P pinout, PIC16F527-E/P datasheet PDF, PIC16F527-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F527-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.