PIC16F527-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F527-E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20QFN
Microcontrollers
Surface Mount :
yes
Oscillator Type :
Internal
Radiation Hardening :
8-bit Microcontrollers - MCU
Low Power Mode :
yes
Data Bus Width :
8B
Package :
Tube
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Connectivity :
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.5mm
Device Core :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
20
Number of I/O :
17
Length :
4mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Series :
PIC® 16F
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Number of Terminations :
20
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Speed :
20MHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
DAC Channels :
Brand :
RAM (words) :
68
On Chip Program ROM Width :
12
Number of Timers/Counters :
1
Base Product Number :
PIC16F527
Microchip
EEPROM Size :
64 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Has ADC :
Max Power Dissipation :
700mW
RAM Size :
68 x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Integrated Cache :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Base Part Number :
PIC16F527
Frequency :
20MHz
Data Converters :
A/D 8x8b
On Chip Data RAM Width :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V