PIC16F527-E/JP
Mfr.Part #
PIC16F527-E/JP
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20UQFN
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
0.55mm
Number of ADC Channels :
8 Channel
Data Converters :
A/D 8x8b
Max Operating Temperature :
125 °C
EEPROM Size :
64 x 8
Base Product Number :
PIC16F527
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
RAM Size :
68 x 8
DAC Resolution :
5 bit
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Series :
PIC® 16F
Microchip
Min Operating Temperature :
-40 °C
Data Bus Width :
8 bit
On Chip Data RAM Width :
8
Memory Type :
Flash
Low Power Mode :
yes
Device Core :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Speed :
20MHz
Interface Type :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC16F527
Number of I/O :
17
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Architecture :
PIC
Number of I/Os :
17
Program Memory Type :
Flash
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminations :
20
PWM Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 8x8b
Integrated Cache :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Tradename :
Number of Timers :
1
HTS Code :
Width :
3mm
DAC Channels :
Core Processor :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Position :
QUAD
Length :
3mm
Frequency :
20MHz
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Connectivity :
RoHS :
Compliant
Terminal Pitch :
0.4mm
Has ADC :
Supply Voltage :
5V