PIC16F527-E/GZ
Mfr.Part #
PIC16F527-E/GZ
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20UQFN
Number of Terminations :
20
Memory Size :
1.5kB
JESD-609 Code :
e3
Bit Size :
8
Integrated Cache :
No
RAM Size :
68 x 8
Height Seated (Max) :
0.55mm
Package :
Tube
Length :
4mm
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Mounting Type :
Surface Mount
Low Power Mode :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Series :
PIC® 16F
Product Status :
Active
PWM Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Data Bus Width :
8B
On Chip Data RAM Width :
8
Base Product Number :
PIC16F527
ECCN Code :
EAR99
Device Core :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tube
Speed :
20MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
5V
PIC
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES 2V AT 8MHZ
CPU Family :
Number of I/O :
17
On Chip Program ROM Width :
12
Number of Timers/Counters :
1
Supply Current-Max :
2.5mA
Base Part Number :
PIC16F527
Frequency :
20MHz
DAC Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
Radiation Hardening :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Published :
EEPROM Size :
64 x 8
Core Size :
8-Bit
RAM (words) :
68
Connectivity :
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Data Converters :
A/D 8x8b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
20
Max Power Dissipation :
700mW
Data Converter :
A/D 8x8b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA