PIC16F526-E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F526-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
POR, WDT
Core Size :
8-Bit
CPU Family :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Bus Width :
8B
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Has ADC :
yes
Package :
Tube
Pbfree Code :
Number of Terminations :
14
Mount :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F
Number of Programmable I/O :
12
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
1.5kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Supply Current-Max :
2.2mA
Product Status :
Active
Pin Count :
14
Speed :
20MHz
Length :
5mm
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Core Processor :
PIC
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 3x8b
On Chip Program ROM Width :
12
Device Core :
Base Part Number :
PIC16F526
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
67 x 8
Max Power Dissipation :
700mW
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Terminal Pitch :
0.65mm
EEPROM Size :
Bit Size :
8
Data Converters :
A/D 3x8b
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packaging :
Tube
Number of Pins :
Power Supplies :
2.5/5V
DMA Channels :
No
Published :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY FOR 4 MHZ
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Frequency :
20MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
5V
Number of I/O :
11
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)