PIC16F526-E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F526-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
20MHz
Number of I/Os :
12 I/O
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
2.5/5V
DMA Channels :
No
Base Product Number :
PIC16F526
Terminal Position :
Dual
Core Size :
8-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
JESD-609 Code :
e3
Number of ADC Channels :
3 Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.9 mm
Oscillator Type :
Internal
Watchdog Timer :
yes
Series :
PIC® 16F
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY FOR 4 MHZ
Contact Plating :
Tin
Microchip
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
No
Max Power Dissipation :
700mW
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
PIC16F526
RAM Size :
67 x 8
Supplier Device Package :
14-SOIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Terminations :
14
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converter :
A/D 3x8b
Number of Pins :
14
Tradename :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Peripherals :
POR, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Length :
8.65mm
Number of I/O :
11
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
7 Weeks
CPU Family :
PIC
Radiation Hardening :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package :
Tube
Memory Size :
1.5kB
Published :
Height :
1.25 mm
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
RoHS :
Details
EEPROM Size :
On Chip Program ROM Width :
12
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Has ADC :
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Device Core :
Supply Current-Max :
2.2mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Data Converters :
A/D 3x8b
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Timers/Counters :
1
Number of Programmable I/O :
12
Data Bus Width :
8B
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Bit Size :
8
DAC Channels :
Core Processor :
Speed :
20MHz
Datasheets
PIC16F526-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F526-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F526, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F526-E/SL pinout, PIC16F526-E/SL datasheet PDF, PIC16F526-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F526-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.