PIC16F526-E/P
Mfr.Part #
PIC16F526-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Stock
503
In Stock :
503
Microcontrollers
Supplier Device Package :
14-PDIP
Power Supplies :
2.5/5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Core Processor :
PIC
Number of Timers/Counters :
1
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
DAC Channels :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Package Type :
PDIP
Number of Terminations :
14
EEPROM Size :
On Chip Program ROM Width :
12
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage :
5V
Product :
MCU
Programmable :
yes
Series :
PIC® 16F
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
PWM Channels :
No
Brand :
RAM Size :
67 x 8
Base Product Number :
PIC16F526
Mount :
Through Hole
Speed :
20MHz
Core Size :
8-Bit
Length :
19.05 mm
Operating Temperature (Min) :
-40C
Watchdog Timer :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
CPU Family :
PIC
DMA Channels :
# I/Os (Max) :
12
Tradename :
Base Part Number :
PIC16F526
Data Converter :
A/D 3x8b
Height :
3.3 mm
Oscillator Type :
Internal
Width :
6.35 mm
Operating Temperature (Max) :
125C
Mounting :
Operating Temperature Classification :
Automotive
Number of I/O :
11
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
Pin Count :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY FOR 4 MHZ
Frequency :
20MHz
RoHS :
Details
Mounting Style :
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
ECCN Code :
EAR99
Number of Programmable I/O :
Peripherals :
POR, WDT
Number of Timers - General Purpose :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Device Core Size :
8(b)
Pbfree Code :
Terminal Pitch :
2.54mm
Microchip
Number of Pins :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Total Internal Ram Size :
67B(kB)
Number of ADC Channels :
3 Channel
Supply Current-Max :
2.2mA
e3
Rad Hardened :
Data Bus Width :
8B
Program Memory Type :
Flash
Device Core :
Active
Clock Freq :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Data Converters :
A/D 3x8b
Number of I/Os :
12 I/O
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ROHS3 Compliant
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Max Power Dissipation :
700mW
Has ADC :
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Radiation Hardening :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height Seated (Max) :
5.334mm
Memory Size :
1.5kB
Datasheets
PIC16F526-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F526-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F526, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:14, PIC16F526-E/P pinout, PIC16F526-E/P datasheet PDF, PIC16F526-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F526-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F526-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F526-E/P Overview
PIC16F526-E/P Features
The PIC16F526-E/P microcontroller is equipped with features that enhance its functionality and ease of use in embedded systems. Key features include 1.5KB of flash memory, an internal oscillator, low-power 'sleep' mode, and programmable weak pull-ups on I/O pins. Additionally, it supports wide operating voltages ranging from 2.0V to 5.5V, making it highly adaptable to different power environments and suitable for battery-operated applications. Its EEPROM technology allows for data retention in applications where permanent storage of various parameters is crucial.