PIC16F526-E/MG
Mfr.Part #
PIC16F526-E/MG
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Stock
427
In Stock :
427
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Core Size :
8-Bit
DMA Channels :
No
Height Seated (Max) :
0.9mm
Oscillator Type :
Internal
Supply Current-Max :
2.2mA
Pin Count :
16
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
DAC Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY FOR 4 MHZ
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
1.5kB
Radiation Hardening :
Length :
3mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/O :
11
Microchip
Data Converters :
A/D 3x8b
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
QUAD
Watchdog Timer :
yes
Number of Programmable I/O :
12
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
16-QFN (3x3)
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
CPU Family :
PIC
Device Core :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converter :
A/D 3x8b
EEPROM Size :
Max Power Dissipation :
700mW
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
Number of I/Os :
12 I/O
Base Part Number :
PIC16F526
Published :
2007
RAM Size :
67 x 8
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Product Number :
PIC16F526
Series :
PIC® 16F
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Tradename :
Supply Voltage :
5V
Minimum Operating Temperature :
Speed :
20MHz
On Chip Program ROM Width :
12
Number of ADC Channels :
3 Channel
Number of Timers/Counters :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Frequency :
20MHz