PIC16F506-E/P
Mfr.Part #
PIC16F506-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Stock
516
In Stock :
516
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Oscillator Type :
Internal
Core Architecture :
Mounting Type :
Through Hole
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
1.5kB
Speed :
20MHz
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Base Part Number :
PIC16F506
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
700mW
Supply Current-Max :
2mA
Published :
2007
Height :
3.3 mm
Supply Voltage :
5V
Number of Programmable I/O :
12
Number of Timers/Counters :
1
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Package :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Access Time :
8 μs
Base Product Number :
PIC16F506
Product Status :
Active
Mount :
Through Hole
Max Frequency :
20 MHz
Mounting Style :
Height Seated (Max) :
5.3mm
Core Size :
8-Bit
Operating Supply Voltage :
5V
Peripherals :
POR, WDT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Device Core :
On Chip Program ROM Width :
12
DMA Channels :
No
Number of ADC Channels :
3 Channel
Pin Count :
14
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
Min Supply Voltage :
4.2 V
Series :
PIC® 16F
Min Operating Temperature :
-40 °C
Factory Lead Time :
6 Weeks
CPU Family :
Supplier Device Package :
14-PDIP
EEPROM Size :
RAM Size :
67 x 8
Length :
19.05 mm
Width :
6.35 mm
Memory Type :
Flash
Number of I/O :
11
Frequency :
20MHz
Number of I/Os :
12 I/O
Data Converters :
A/D 4x8b
Data Converter :
A/D 4x8b
Datasheets
PIC16F506-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F506, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, PIC16F506-E/P pinout, PIC16F506-E/P datasheet PDF, PIC16F506-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F506-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-E/P Overview
PIC16F506-E/P Features
  • Wide Operating Voltage (2.0V to 5.5V): Ensures compatibility with various electronic components and systems, from consumer electronics to industrial machines.