PIC16F506-E/MG
Mfr.Part #
PIC16F506-E/MG
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product :
MCU
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
16-QFN-EP (3x3)
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
Packaging :
Tube
EEPROM Size :
Pin Count :
16
Speed :
20MHz
Number of Pins :
16
Peripherals :
POR, WDT
Mount :
Internal
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Memory Size :
1.5kB
RAM Size :
67 x 8
Number of Programmable I/O :
12
Bit Size :
8
Max Power Dissipation :
700mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Data Converter :
A/D 4x8b
Base Part Number :
PIC16F506
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Base Product Number :
PIC16F506
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
1
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Frequency :
20MHz
Microchip
On Chip Program ROM Width :
12
Number of I/O :
11
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor :
Series :
PIC® 16F
Data Converters :
A/D 4x8b
Package :
Tube
Datasheets
PIC16F506-E/MG
Microchip Technology PIC16F506-E/MG
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-E/MG Overview
PIC16F506-E/MG Features
The PIC16F506-E/MG boasts several features that enhance its usability and functionality in complex electronic environments. Key features include a wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), which allows for flexible power management. It supports up to 11 input/output pins, providing ample connectivity for peripherals and sensors. The device also features an internal oscillator, reducing the need for external components and thus minimizing the overall design footprint. Additional attributes like its analog comparator and programmable watchdog timer enhance its reliability and adaptability in system monitoring and safety applications.