PIC16F505T-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F505T-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Speed :
20MHz
Length :
8.65mm
Bit Size :
8
RoHS :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Memory Size :
1.5kB
Memory Type :
Flash
HTS Code :
Frequency :
20MHz
RAM Size :
72 x 8
Base Product Number :
PIC16F505
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
PIC® 16F
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
14-SOIC
Power Supplies :
2/5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40 °C
DAC Channels :
Active
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
3.9mm
Core Architecture :
Base Part Number :
PIC16F505
Connectivity :
Height Seated (Max) :
1.75mm
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
14
ROM (words) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V