PIC16F505-E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F505-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Max Frequency :
20 MHz
Supply Voltage :
5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Number of Terminations :
14
Pbfree Code :
yes
Package :
Tube
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Pin Count :
14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Min Supply Voltage :
2 V
Max Power Dissipation :
800mW
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Number of Pins :
Base Product Number :
PIC16F505
EEPROM Size :
Microchip
Speed :
20MHz
Power Supplies :
2/5.5V
Width :
4.4 mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Packaging :
Tube
Watchdog Timer :
yes
Min Operating Temperature :
-40 °C
Core Architecture :
PIC
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
72 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Bus Width :
8B
Series :
PIC® 16F
Core Size :
8-Bit
Height :
0.9 mm
CPU Family :
PIC
Core Processor :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Oscillator Type :
Internal
Memory Size :
1.5kB
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2007
Frequency :
20MHz
Peripherals :
POR, WDT
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Factory Lead Time :
11 Weeks
Access Time :
20 μs
Terminal Form :
Gull wing
Connectivity :
Tradename :
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.65mm
Contact Plating :
Tin
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
On Chip Program ROM Width :
12
Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Interface Type :
RS-232, USB
Number of Timers/Counters :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC16F505
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
MCU
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
5.5 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
Dual
Data Converters :
Length :
5mm
Number of Programmable I/O :
12
Bit Size :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Product Status :
Active
Has ADC :
No
Interface :
RS-232, USB
Device Core :
PWM Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Number of I/Os :
12 I/O
DAC Channels :
DMA Channels :
Datasheets
PIC16F505-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F505, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F505-E/ST pinout, PIC16F505-E/ST datasheet PDF, PIC16F505-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.