PIC16F505-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F505-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface Type :
RS-232, USB
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS :
Details
Min Supply Voltage :
2 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
20MHz
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Connectivity :
CPU Family :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Number of I/Os :
12 I/O
Power Supplies :
2/5.5V
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RAM Size :
72 x 8
Program Memory Type :
Flash
Max Frequency :
20 MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
Number of Programmable I/O :
12
Core Processor :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/O :
11
Access Time :
20 μs
Width :
3.9 mm
Package :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
On Chip Program ROM Width :
12
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Oscillator Type :
Internal
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Architecture :
Published :
Peripherals :
POR, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
20MHz
Number of Timers/Counters :
1
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface :
RS-232, USB
Packaging :
Tube
Memory Type :
Pin Count :
14
Number of Terminations :
14
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
1.5kB
Product :
MCU
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ECCN Code :
EAR99
DAC Channels :
Schedule B :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Bit Size :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC16F505
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
Lead Free :
Lead Free
Core Size :
8-Bit
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
125 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
EEPROM Size :
Series :
PIC® 16F
Length :
8.65mm
Height :
1.25 mm
Data Converters :
Base Product Number :
PIC16F505
Max Power Dissipation :
800mW
Datasheets
PIC16F505-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F505, Number of Pins:14, PIC16F505-E/SL pinout, PIC16F505-E/SL datasheet PDF, PIC16F505-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.