PIC16F1947T-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1947T-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
28kB
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Pins :
64
ROM (words) :
Bit Size :
16
RAM Size :
1K x 8
Max Power Dissipation :
800mW
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/Os :
54 I/O
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Data Converters :
A/D 17x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package / Case :
64-TQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Program ROM Width :
14
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Surface Mount :
yes
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Timers/Counters :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
CPU Family :
PIC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Product Number :
PIC16F1947
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Address Bus Width :
16
Pin Count :
64
Series :
PIC® XLP™ 16F
Core Size :
8-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
Height :
1 mm
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
yes
Tradename :
PIC
Terminal Form :
Flat
Program Memory Type :
Flash
Speed :
32MHz
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
DMA Channels :
No
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product :
MCU
Base Part Number :
PIC16F1947
Watchdog Timer :
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
DAC Channels :
Oscillator Type :
Internal
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Width :
10 mm
EEPROM Size :
256 x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
PWM Channels :
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Terminations :
Number of ADC Channels :
17 Channel
Microchip
Device Core :
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
32MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pbfree Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converter :
A/D 17x10b
Number of I/O :
54
Length :
10mm