PIC16F1939-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1939-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
Stock
623
In Stock :
623
Microcontrollers
Number of I2C Channels :
1
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Series :
PIC® XLP™ 16F
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
1K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Memory Size :
28kB
Pin Count :
44
Data Converters :
A/D 14x10b
Supply Voltage :
3.3V
Data Converter :
A/D 14x10b
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Data Bus Width :
8B
Termination :
SMD/SMT
Number of I/Os :
36 I/O
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Width :
8mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
800mW
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of PWM Channels :
5
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
44
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of ADC Channels :
Base Part Number :
PIC16F1939
Tradename :
Speed :
32MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Type :
Flash
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
8mm
JESD-609 Code :
e3
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Product Number :
PIC16F1939
Surface Mount :
Frequency :
32MHz
Height :
950μm
Address Bus Width :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Pbfree Code :
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Oscillator Type :
Internal
Nominal Supply Current :
5.3mA