PIC16F1939-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1939-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
ROM (words) :
Base Product Number :
PIC16F1939
Number of Timers/Counters :
5
Max Power Dissipation :
800mW
Product Status :
Active
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Bit Size :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Width :
10 mm
Qualification :
Package :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DMA Channels :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pbfree Code :
yes
Length :
10mm
Core Size :
8-Bit
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.8mm
Core Processor :
PIC
Base Part Number :
PIC16F1939
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Microchip
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Has ADC :
yes
Supply Current-Max :
8mA
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Watchdog Timer :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
CPU Family :
PIC
Product :
MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PWM Channels :
DAC Channels :
Device Core :
Packaging :
Tray
Number of I/Os :
36 I/O
Number of I/O :
36
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
Surface Mount :
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 14x10b
Data Converters :
A/D 14x10b
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pin Count :
44
Number of Pins :
44
RAM Size :
1K x 8
Number of ADC Channels :
14 Channel
Height :
1 mm
Frequency :
32MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Terminations :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Memory Size :
28kB
Package / Case :
44-TQFP
Program Memory Type :
Flash
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
256 x 8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
32MHz