PIC16F1939-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1939-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Pin Count :
40
RAM Size :
1K x 8
Product Status :
Active
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product :
MCU
Device Core :
PIC
DMA Channels :
No
Speed :
32MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Frequency :
32MHz
Core Architecture :
Number of Timers/Counters :
5
Width :
14.73 mm
Data Bus Width :
8B
Base Product Number :
PIC16F1939
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Length :
53.21 mm
ROM (words) :
Tradename :
Package :
Tube
Supply Current-Max :
8mA
Radiation Hardening :
No
Number of I/Os :
36 I/O
Data Converter :
A/D 14x10b
Factory Lead Time :
7 Weeks
DAC Channels :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Watchdog Timer :
yes
Max Frequency :
32 MHz
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Data Converters :
A/D 14x10b
Surface Mount :
Max Power Dissipation :
800mW
Published :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
28kB
PWM Channels :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Min Supply Voltage :
1.8 V
CPU Family :
EEPROM Size :
256 x 8
Core Size :
8-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Number of Programmable I/O :
36
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Oscillator Type :
Internal
Height :
4.95 mm
Number of ADC Channels :
14 Channel
Number of Terminations :
40
Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
40-PDIP
Packaging :
Tube
Microchip
Supply Voltage :
3.3V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Program Memory Type :
Flash
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/O :
36
Number of Pins :
Terminal Position :
Dual
Has ADC :
Pbfree Code :
On Chip Program ROM Width :
14
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Base Part Number :
PIC16F1939
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Datasheets
PIC16F1939-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1939-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, Base Part Number:PIC16F1939, Mounting Type:Through Hole, PIC16F1939-E/P pinout, PIC16F1939-E/P datasheet PDF, PIC16F1939-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1939-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1939-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1939-E/P Overview
PIC16F1939-E/P Features
The PIC16F1939-E/P microcontroller is packed with features that enhance its usability and functionality. Key attributes include a wide operating voltage range of 1.8V to 5.5V, which allows for flexible integration into varied electronic environments. Its 28 KB of flash memory is ideal for complex program storage, while 1 KB of EEPROM aids in data retention even without power. The device supports up to 35 I/O pins, enhancing its interface capabilities. Enhanced PWM outputs and a variety of serial communication modules make it highly suitable for intricate control tasks and connectivity solutions.