PIC16F1939-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1939-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
28kB
Base Part Number :
PIC16F1939
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Width :
5 mm
Data Converter :
A/D 14x10b
Data Converters :
A/D 14x10b
Supply Voltage :
3.3V
Speed :
32MHz
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Number of I/Os :
36 I/O
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RAM Size :
1K x 8
Number of I/O :
36
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
0.48 mm
Supply Current-Max :
4.1mA
Terminal Pitch :
0.4mm
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Frequency :
32MHz
Length :
5 mm