PIC16F1938T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1938T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Supply Current-Max :
8mA
Number of Pins :
28
Base Part Number :
PIC16F1938
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of Terminations :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Height Seated (Max) :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
PIC
Watchdog Timer :
yes
EEPROM Size :
256 x 8
DMA Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROM (words) :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
6 mm
CPU Family :
PIC
Supply Voltage :
3.3V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
800mW
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Device Core :
Tradename :
Number of I/Os :
25 I/O
ECCN Code :
3A991.A.2
PWM Channels :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Pbfree Code :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
0.88 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Bit Size :
8
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
Number of Timers/Counters :
5
Memory Size :
28kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/O :
25
JESD-609 Code :
e3
Core Size :
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
14
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS :
Details
Published :
Surface Mount :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RAM Size :
1K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
32MHz
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
DAC Channels :
Microchip
Base Product Number :
PIC16F1938
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Has ADC :
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Type :
Flash
Pin Count :
Radiation Hardening :
No
Number of ADC Channels :
11 Channel
Frequency :
32MHz
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Terminal Position :
QUAD
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 11x10b
Data Bus Width :
8B
Length :
6mm
Datasheets
PIC16F1938T-I/ML
Microchip Technology PIC16F1938T-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938T-I/ML Overview
PIC16F1938T-I/ML Features
  • 8-bit processor core allowing efficient handling of complex algorithms.
  • 28KB of flash memory for extensive program storage.
  • Enhanced mid-range core with 49 instruction, 16 stack levels.
  • Flexible oscillator structure with PLL capabilities.
  • Wide operating voltage range (1.8V to 5.5V) to suit diverse operating conditions.