PIC16F1938T-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1938T-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
Power Supplies :
2/5V
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
1K x 8
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
DAC Resolution :
5 bit
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
28-SSOP
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
Mounting Style :
SMD/SMT
HTS Code :
Supply Current-Max :
8mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of ADC Channels :
11 Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
Length :
10.2mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
ROM (words) :
PWM Channels :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Terminal Pitch :
0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Program ROM Width :
14
Has ADC :
Qualification Status :
Not Qualified
Core Architecture :
A/D 11x10b
Max Operating Temperature :
125 °C
Oscillator Type :
Internal
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS :
Compliant
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
2mm
256 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Type :
Flash
Width :
5.3mm
Tradename :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Core Processor :
DAC Channels :
Datasheets
PIC16F1938T-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938T-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1938, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1938T-E/SS pinout, PIC16F1938T-E/SS datasheet PDF, PIC16F1938T-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938T-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.