PIC16F1938-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F1938-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
REACH SVHC :
No SVHC
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
1.85mm
Speed :
32MHz
Length :
10.5mm
Mounting Style :
SMD/SMT
e3
Max Power Dissipation :
800mW
Width :
5.6mm
Supply Voltage :
3.3V
Number of ADC Channels :
11
PIC
Watchdog Timer :
yes
Published :
Number of Ethernet Channels :
Supply Current-Max :
8mA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package Type :
SSOP
Data Converters :
A/D 11x10b
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Frequency :
32MHz
I2C/SPI/USART
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Bus Width :
8B
Instruction Set Architecture :
RISC
28
Number of Pins :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of UART Channels :
Package :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Number of I/Os :
25 I/O
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Terminal Form :
Gull wing
Flash
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Device Core :
RoHS :
Details
No
Number of I2C Channels :
1
Pbfree Code :
Pin Count :
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 3.6 V
Number of SPI Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification :
AEC-Q100
Supplier Device Package :
28-SSOP
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Lead Free :
Lead Free
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
5
Family Name :
PIC16F
Datasheets
PIC16F1938-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F1938, PIC16F1938-I/SS pinout, PIC16F1938-I/SS datasheet PDF, PIC16F1938-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1938-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-I/SS Overview
PIC16F1938-I/SS Features
This MCU stands out for its rich feature set which includes 28KB of on-board flash memory, a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V, and enhanced peripheral integration. It supports up to 35 I/O pins, providing extensive interface options. The inclusion of multiple communication protocols such as I2C, SPI, and USART enhances its ability to communicate with other microcontrollers and peripheral devices effectively. Advanced features like an analog-to-digital converter (ADC), multiple timers, and comparators allow for a broad range of functions, from basic control tasks to complex automation processes.