PIC16F1938-I/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1938-I/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Supply Current-Max :
8mA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage :
3.3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 11x10b
Watchdog Timer :
yes
Number of SPI Channels :
1
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Height :
3.81mm
Width :
7.493mm
MSL :
Package Type :
PDIP
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Number of ADC Channels :
11
Base Product Number :
PIC16F1938
Number of Terminations :
28
Number of I/O :
25
Dimensions :
1.4 x 0.295 x 0.15in
Terminal Position :
Dual
CPU Family :
PIC
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Frequency :
32MHz
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Family Name :
PIC16F
Tradename :
PIC
Data Converters :
A/D 11x10b
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
28
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
Memory Size :
28kB
PWM Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Program Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
800mW
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 3.6 V
Number of I/Os :
25 I/O
Length :
35.56mm
Radiation Hardening :
No
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Device Core :
Termination :
Through Hole
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Ethernet Channels :
RAM Size :
1K x 8
DMA Channels :
Packaging :
Tube
Pin Count :
Data Bus Width :
8B
EEPROM Size :
256 x 8
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of UART Channels :
Number of I2C Channels :
1
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Qualification :
AEC-Q100
Instruction Set Architecture :
RISC
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Has ADC :
Base Part Number :
PIC16F1938
Core Processor :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Datasheets
PIC16F1938-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1938, PIC16F1938-I/SP pinout, PIC16F1938-I/SP datasheet PDF, PIC16F1938-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1938-I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-I/SP Overview
PIC16F1938-I/SP Features
The PIC16F1938-I/SP comes packed with features that enhance its functionality and usability for a variety of programming and product design needs. It supports a wide operating voltage range of 2.3V to 5.5V, making it suitable for diverse electrical environments. The MCU also features an internal oscillator, saving on external component costs, a 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) that allows for accurate sensor readings, and various communication protocols including I²C, SPI, and USART, which facilitate easy integration into existing systems.