PIC16F1938-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1938-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
5.6mm
Details
Qualification :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Package Type :
SSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
10.5mm
8
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
PWM Channels :
Supplier Device Package :
28-SSOP
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Position :
Dual
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converters :
A/D 11x10b
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
Height :
1.85mm
Supply Voltage :
3.3V
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
32MHz
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
PIC16F1938
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
800mW
Instruction Set Architecture :
RISC
Family Name :
PIC16F
Speed :
32MHz
Number of UART Channels :
1
Series :
PIC® XLP™ 16F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Ethernet Channels :
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Published :
Number of I2C Channels :
1
Number of ADC Channels :
11
Supply Current-Max :
8mA
Lead Free :
Lead Free
Number of SPI Channels :
Datasheets
PIC16F1938-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1938, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC16F1938-E/SS pinout, PIC16F1938-E/SS datasheet PDF, PIC16F1938-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.