PIC16F1938-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1938-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
1.27mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
PIC
ROM (words) :
Bit Size :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
DMA Channels :
No
CPU Family :
PIC
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Supply Current-Max :
8mA
Max Power Dissipation :
800mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Size :
8-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor :
Mounting Type :
Surface Mount
Device Core :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RoHS :
Details
Oscillator Type :
Internal
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
2.05 mm
Number of Pins :
28
Supply Voltage :
3.3V
Memory Size :
28kB
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Status :
Active
Base Product Number :
PIC16F1938
Base Part Number :
PIC16F1938
Speed :
32MHz
Frequency :
32MHz
Number of Timers/Counters :
5
ECCN Code :
3A991.A.2
Length :
17.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
256 x 8
Program Memory Type :
Flash
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Published :
DAC Channels :
yes
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Surface Mount :
Number of ADC Channels :
11 Channel
Watchdog Timer :
Width :
7.5 mm
Terminal Position :
Dual
Data Converter :
A/D 11x10b
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 11x10b
Has ADC :
Microchip
Number of I/O :
25
PWM Channels :
Number of Terminations :
28
Package :
Tube
Number of I/Os :
25 I/O
RAM Size :
1K x 8
Pin Count :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Factory Lead Time :
2 Weeks
On Chip Program ROM Width :
14
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Bus Width :
8B
Terminal Form :
Gull wing
Product :
MCU
Supplier Device Package :
28-SOIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Datasheets
PIC16F1938-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F1938, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1938-E/SO pinout, PIC16F1938-E/SO datasheet PDF, PIC16F1938-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.