PIC16F1938-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1938-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
14
Tradename :
PIC
Product Status :
Active
Width :
4 mm
Supply Current-Max :
8mA
Supply Voltage :
3.3V
Data Converters :
A/D 11x10b
Data Converter :
A/D 11x10b
Length :
4mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16F1938
Number of I/O :
25
Microchip
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Terminal Pitch :
0.4mm
Watchdog Timer :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Pin Count :
28
Height :
0.48 mm
Speed :
32MHz
Number of I/Os :
25 I/O
Base Part Number :
PIC16F1938
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Memory Size :
28kB
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Has ADC :
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Number of ADC Channels :
11 Channel
Frequency :
32MHz
ROM (words) :
Number of Terminations :
28
Series :
PIC® XLP™ 16F
RAM Size :
1K x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA