PIC16F1938-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1938-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
6mm
Data Converter :
A/D 11x10b
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Number of I/O :
25
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Timers/Counters :
5
Base Product Number :
PIC16F1938
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Current-Max :
8mA
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
RAM Size :
1K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
8-Bit
Product Type :
Height Seated (Max) :
1mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of I/Os :
25 I/O
Number of Terminations :
28
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
0.88 mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Flash
Oscillator Type :
Internal
Memory Size :
28kB
Supply Voltage :
3.3V
Number of ADC Channels :
11 Channel
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of Pins :
28
Width :
6 mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Speed :
32MHz
Frequency :
32MHz
DAC Channels :
Pbfree Code :
Base Part Number :
PIC16F1938
Datasheets
PIC16F1938-E/ML
Microchip Technology PIC16F1938-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-E/ML Overview
PIC16F1938-E/ML Features
This microcontroller integrates several key features that make it an attractive option for sophisticated electronics applications. It includes an enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels for increased computational efficiency. Additionally, the device supports a wide operating voltage range (2.3V to 5.5V), which enhances its adaptability in various power environments. Other notable features include 35 I/O pins, multiple communication peripherals like USART, SPI, and I2C, making it exceptionally suitable for interfacing with other devices.