PIC16F1937-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1937-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Timers/Counters :
5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® XLP™ 16F
RoHS :
Details
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Supply Voltage :
3.3V
Max Power Dissipation :
800mW
Speed :
32MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Terminal Position :
QUAD
Bit Size :
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Current-Max :
8mA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Pins :
44
Height Seated (Max) :
1.2mm
Microchip
Memory Size :
14kB
Has ADC :
yes
Number of I/O :
36
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Mount :
Surface Mount
Frequency :
32MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Height :
1 mm
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.8mm
Watchdog Timer :
yes
Radiation Hardening :
No
Package :
Tray
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Pin Count :
44
Qualification :
RAM Size :
512 x 8
Device Core :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Core Processor :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Tradename :
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
Data Converter :
A/D 14x10b
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Width :
10 mm
Product :
MCU
Number of Terminations :
Base Part Number :
PIC16F1937
Factory Lead Time :
6 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Data Converters :
A/D 14x10b
Number of I/Os :
36 I/O
CPU Family :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DMA Channels :
No
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16F1937
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
44-TQFP
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Length :
10mm
On Chip Program ROM Width :
14
ECCN Code :
3A991.A.2
ROM (words) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Bus Width :
8B
Number of ADC Channels :
14 Channel
Interfaces :
I2C/SPI/USART
PWM Channels :
Datasheets
PIC16F1937-E/PT
Microchip Technology PIC16F1937-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1937-E/PT Overview
PIC16F1937-E/PT Features
The PIC16F1937-E/PT boasts numerous features that make it an ideal choice for demanding embedded systems. Key attributes include its 14KB of on-board flash memory for ample program storage, 256 bytes of EEPROM, and 512 bytes of RAM for efficient data handling. The MCU operates within a voltage range of 2.0 to 5.5V, ensuring versatility in both low and high-power devices. Additional functionalities include Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels, comprehensive interrupt capabilities, and an array of built-in peripherals such as ADC, comparators, and timers, which altogether enhance its performance in complex electronic environments.