PIC16F1937-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1937-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Stock
258
In Stock :
258
Width :
14.73 mm
Max Power Dissipation :
800mW
ROM (words) :
8192
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16F1937
Data Converters :
A/D 14x10b
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
36 I/O
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Series :
PIC® XLP™ 16F
Speed :
32MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of I/O :
36
Product Status :
Active
Supply Current-Max :
8mA
Data Converter :
A/D 14x10b
Height :
4.95 mm
Supplier Device Package :
40-PDIP
Number of ADC Channels :
14 Channel
Mounting Style :
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F1937
Length :
53.21 mm
CPU Family :
DAC Channels :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Internal
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Frequency :
32MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Published :
2008
Datasheets
PIC16F1937-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1937-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Number of Terminations:40, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1937, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), PIC16F1937-E/P pinout, PIC16F1937-E/P datasheet PDF, PIC16F1937-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1937-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.