PIC16F1937-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1937-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Frequency :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
36
RoHS :
Details
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Number of ADC Channels :
14 Channel
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
Length :
5 mm
Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
PIC16F1937
Data Converters :
A/D 14x10b
Number of I/Os :
36 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Terminal Pitch :
0.4mm
Memory Size :
14kB
RAM Size :
512 x 8
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
0.48 mm
Data Converter :
A/D 14x10b
Pin Count :
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Width :
5 mm