PIC16F1937-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1937-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
No
Number of UART Channels :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC16F1937
Number of Pins :
44
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
800mW
Width :
8mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Memory Type :
Height :
950μm
14KB 8K x 14
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Terminations :
44
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supply Voltage :
3.3V
MCU
Number of Programmable I/O :
36
Core Architecture :
Frequency :
32MHz
Pin Count :
Supply Current-Max :
8mA
Number of I/O :
36
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mount :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC16F1937
Series :
PIC® XLP™ 16F
Max Operating Temperature :
125 °C
Max Frequency :
32 MHz
Device Core :
Speed :
32MHz
Length :
8mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Converter :
A/D 14x10b
Number of ADC Channels :
14
Number of I/Os :
36 I/O
Data Converters :
A/D 14x10b
Core Processor :
Number of I2C Channels :
1
Brand :
Min Supply Voltage :
1.8 V