PIC16F1936-I/SP
Mfr.Part #
PIC16F1936-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Stock
318
In Stock :
318
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of UART Channels :
0
Number of SPI Channels :
1
Supplier Device Package :
28-SPDIP
No
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
3.81mm
Mounting Style :
Through Hole
Number of ADC Channels :
11
Length :
35.56mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of Ethernet Channels :
0
Terminal Position :
Dual
8B
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Through Hole
Package Type :
SPDIP
Max Power Dissipation :
800mW
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
Nominal Supply Current :
5.3mA
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of I2C Channels :
1
Dimensions :
35.56 x 7.49 x 3.81mm
Instruction Set Architecture :
RISC
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Address Bus Width :
5
Family Name :
PIC16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Factory Lead Time :
3 Weeks
A/D 11x10b
Number of Bits :
8
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Frequency :
32MHz
Width :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16F1936-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1936, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F1936-I/SP pinout, PIC16F1936-I/SP datasheet PDF, PIC16F1936-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.