PIC16F1936-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1936-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Supplier Device Package :
28-SSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
10.5mm
Terminal Position :
Dual
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Current-Max :
8mA
Width :
5.6mm
Speed :
32MHz
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I2C Channels :
1
Height :
1.85mm
Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
11
Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converters :
A/D 11x10b
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Datasheets
PIC16F1936-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1936, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, PIC16F1936-E/SS pinout, PIC16F1936-E/SS datasheet PDF, PIC16F1936-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.