PIC16F1936-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1936-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Stock
324
In Stock :
324
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I2C Channels :
1
Has ADC :
yes
Max Power Dissipation :
800mW
Data Bus Width :
8B
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RAM Size :
512 x 8
Supply Current-Max :
8mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Size :
8-Bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Width :
7.5mm
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Mount :
Surface Mount
Bit Size :
8
Brand :
Number of Timers/Counters :
5
Length :
17.9mm
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
RoHS :
Details
Height :
2.35mm
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Device Core :
PIC
Package :
Tube
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pin Count :
28
Core Processor :
PIC
Product :
MCU
JESD-609 Code :
e3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/Os :
25 I/O
Frequency :
32MHz
Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
28
Tradename :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
No
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Published :
2008
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Product Status :
Active
Base Product Number :
PIC16F1936
Program Memory Type :
Flash
CPU Family :
Speed :
32MHz
Number of ADC Channels :
11
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
EEPROM Size :
256 x 8
Base Part Number :
PIC16F1936
Memory Size :
14kB
Mounting Style :
SMD/SMT
PWM Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 11x10b
Supplier Device Package :
28-SOIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Data Converter :
A/D 11x10b
Datasheets
PIC16F1936-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1936, PIC16F1936-E/SO pinout, PIC16F1936-E/SO datasheet PDF, PIC16F1936-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1936-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-E/SO Overview
PIC16F1936-E/SO Features
This microcontroller boasts a robust set of features designed to support complex digital control systems. Key features include 14KB of flash memory for program storage, 512 bytes of EEPROM, and 1KB of RAM, facilitating efficient data management and storage solutions. It operates at a frequency of up to 32 MHz, providing substantial processing power. The PIC16F1936-E/SO also supports enhanced peripherals like a 10-bit ADC, multiple communication protocols including I2C, SPI, and UART, and various timers, further enhancing its utility in embedded applications.