PIC16F1936-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1936-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC16F1936
Data Converter :
A/D 11x10b
Supply Current-Max :
8mA
Speed :
32MHz
ROM (words) :
Number of Terminations :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/Os :
25 I/O
Package :
Tube
Has ADC :
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.4mm
Length :
4mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
On Chip Program ROM Width :
14
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pin Count :
28
Width :
4 mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
RAM Size :
512 x 8
Supply Voltage :
3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Frequency :
32MHz
Product Status :
Active
Core Processor :
Number of ADC Channels :
11 Channel
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of I/O :
25
Memory Size :
14kB
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Height :
0.48 mm
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of Pins :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Product Number :
PIC16F1936
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V