PIC16F1934-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1934-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
RAM Size :
256 x 8
Memory Size :
7kB
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Package / Case :
44-TQFP
Height :
1 mm
Device Core :
PIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Brand :
Data Converters :
A/D 14x10b
Terminal Position :
QUAD
Data Bus Width :
8B
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
DAC Channels :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
PIC16F1934
Number of I/Os :
36 I/O
Max Power Dissipation :
800mW
Core Processor :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.8mm
PWM Channels :
Bit Size :
8
Terminal Form :
Gull wing
Supply Current-Max :
8mA
EEPROM Size :
256 x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminations :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Microchip
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
10 mm
Data Converter :
A/D 14x10b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
32MHz
Height Seated (Max) :
1.2mm
Contact Plating :
Tin
Pin Count :
44
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Pbfree Code :
CPU Family :
Package :
Tray
Length :
10mm
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Tradename :
Radiation Hardening :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Size :
8-Bit
Series :
PIC® XLP™ 16F
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Product :
MCU
Number of I/O :
36
Number of Timers/Counters :
5
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Published :
Base Product Number :
PIC16F1934
Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
14 Channel
ROM (words) :
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Has ADC :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ