PIC16F1934-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1934-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC16F1934
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Current-Max :
8mA
Number of Pins :
40
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Speed :
32MHz
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Base Part Number :
PIC16F1934
Data Converters :
A/D 14x10b
Terminal Position :
Dual
On Chip Program ROM Width :
14
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
40-PDIP
Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
3A991.A.2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of I/O :
36
Data Converter :
A/D 14x10b
Frequency :
32MHz
Product Status :
Active
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tube
PWM Channels :
Datasheets
PIC16F1934-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1934-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1934, Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1934-E/P pinout, PIC16F1934-E/P datasheet PDF, PIC16F1934-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1934-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.