PIC16F1933-I/SP
Mfr.Part #
PIC16F1933-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Stock
5
In Stock :
Microcontrollers
Number of I2C Channels :
2
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Style :
Through Hole
Family Name :
PIC16F
Base Product Number :
PIC16F1933
Address Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Mounting Type :
Through Hole
Has ADC :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
ROM (words) :
4096
EEPROM Size :
256 x 8
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of Ethernet Channels :
0
Speed :
32MHz
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Published :
Terminal Position :
Dual
Dimensions :
35.56 x 7.49 x 3.81mm
Watchdog Timer :
yes
Package Type :
SPDIP
Number of I/O :
25
Length :
35.56mm
Product Status :
Active
Number of Bits :
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Type :
Flash
Number of A/D Converters :
1
Product :
MCU
Number of PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
2
Width :
7.493mm
8
Nominal Supply Current :
3.4mA
Frequency :
32MHz
Density :
56 kb
Base Part Number :
PIC16F1933
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Height :
3.81mm
Number of Terminations :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Size :
7kB
MSL :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of UART Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Data Converters :
A/D 11x10b
Pin Count :
28
Core Processor :
Number of I/Os :
25 I/O
Data Converter :
A/D 11x10b
Number of ADC Channels :
11
Datasheets
PIC16F1933-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1933, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, PIC16F1933-I/SP pinout, PIC16F1933-I/SP datasheet PDF, PIC16F1933-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1933-I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-I/SP Overview
PIC16F1933-I/SP Features
  • 8-bit processor ensuring efficient handling of operations.
  • 7KB of flash memory for program storage.
  • Wide operating temperature range of -40°C to 85°C, accommodating harsh environmental conditions.