PIC16F1933-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1933-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS :
Details
DMA Channels :
No
Max Power Dissipation :
800mW
Has ADC :
yes
Watchdog Timer :
yes
Base Product Number :
PIC16F1933
ROM (words) :
Family Name :
PIC16F
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
256 x 8
Data Converters :
A/D 11x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Published :
Instruction Set Architecture :
RISC
Length :
10.5mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Mounting Style :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Speed :
32MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
32MHz
Number of Pins :
28
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
28-SSOP
Core Processor :
PIC
Memory Size :
7kB
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
PIC16F1933
Microchip
Package :
Tube
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of SPI Channels :
2
Tradename :
PIC
Supply Current-Max :
3mA
Number of UART Channels :
1
Program Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Width :
5.6mm
Package Type :
SSOP
Number of Ethernet Channels :
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
Number of Timers/Counters :
5
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.85mm
Number of I2C Channels :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
256 x 8
PWM Channels :
Number of ADC Channels :
11
Device Core :
Data Converter :
A/D 11x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of I/Os :
25 I/O
Pin Count :
28
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Core Size :
8-Bit
CPU Family :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
Bit Size :
8
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Product :
MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
25
Pbfree Code :
Oscillator Type :
Internal
Datasheets
PIC16F1933-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F1933, Number of Terminations:28, PIC16F1933-E/SS pinout, PIC16F1933-E/SS datasheet PDF, PIC16F1933-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.