PIC16F1933-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1933-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height :
2.05 mm
Oscillator Type :
Internal
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Temperature Classification :
Automotive
Max Frequency :
32 MHz
DAC Channels :
yes
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
17.9mm
Core Size :
8-Bit
ROM (words) :
Memory Type :
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
28
Number of Programmable I/O :
25
CPU Family :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Product Number :
PIC16F1933
Supply Voltage :
3V
Memory Size :
7kB
Pbfree Code :
yes
Schedule B :
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
5
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Width :
7.5 mm
Data Converters :
A/D 11x10b
Microchip
DMA Channels :
No
Tradename :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
28
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Supply Current-Max :
3mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface Type :
I2C/SPI/USART
256 x 8
Programmable :
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Device Core Size :
8(b)
Published :
Rad Hardened :
e3
Operating Temperature (Max) :
Min Supply Voltage :
1.8 V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Number of Timers - General Purpose :
5
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Mounting :
Surface Mount
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
On Chip Program ROM Width :
14
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
PWM Channels :
Operating Temperature (Min) :
Core Architecture :
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Number of I/Os :
25 I/O
Pin Count :
Watchdog Timer :
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 11x10b
Factory Lead Time :
7 Weeks
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
25
Package :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
# I/Os (Max) :
Mount :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Pitch :
1.27mm
Max Power Dissipation :
800mW
Base Part Number :
PIC16F1933
Product :
MCU
Brand :
Has ADC :
Device Core :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of ADC Channels :
11 Channel
Max Supply Voltage :
5.5 V
Speed :
32MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
ECCN Code :
3A991.A.2
Frequency :
32MHz
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
28-SOIC
Clock Freq :
Radiation Hardening :
Package Type :
SOIC W
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Datasheets
PIC16F1933-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16F1933, PIC16F1933-E/SO pinout, PIC16F1933-E/SO datasheet PDF, PIC16F1933-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.