PIC16F1933-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1933-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
8-Bit
Number of Pins :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
PIC16F1933
Number of Timers/Counters :
5
Data Converters :
A/D 11x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
3mA
CPU Family :
Speed :
32MHz
Frequency :
32MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Product Number :
PIC16F1933
256 x 8
Height :
0.48 mm
Product :
MCU
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ROM (words) :
Mount :
Number of Terminations :
28
Width :
4 mm
Watchdog Timer :
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Pin Count :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Tradename :
PIC
Number of ADC Channels :
11 Channel
Radiation Hardening :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Size :
7kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
0.4mm
Microchip
Data Bus Width :
8B
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Number of I/Os :
25 I/O
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Position :
QUAD
ECCN Code :
3A991.A.2
Data Converter :
A/D 11x10b
Length :
4mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
3V
Number of I/O :
25
PWM Channels :
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW