PIC16F1933-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1933-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Pin Count :
28
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
EEPROM Size :
256 x 8
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Current-Max :
3mA
Height Seated (Max) :
1mm
RoHS :
Details
Core Processor :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
800mW
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of ADC Channels :
11 Channel
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Series :
PIC® XLP™ 16F
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
3A991.A.2
DAC Channels :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Width :
6 mm
Product Status :
Active
Number of I/Os :
25 I/O
Length :
6mm
Base Product Number :
PIC16F1933
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converter :
A/D 11x10b
Number of Pins :
28
Published :
Supply Voltage :
3V
Height :
0.88 mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Tradename :
PIC
PWM Channels :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Base Part Number :
PIC16F1933
Oscillator Type :
Internal
CPU Family :
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Memory Size :
7kB
Watchdog Timer :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Size :
8-Bit
Data Bus Width :
8B
Bit Size :
8
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Program Memory Type :
Flash
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
On Chip Program ROM Width :
14
Radiation Hardening :
No
Frequency :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Style :
SMD/SMT
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tube
Speed :
32MHz
RAM Size :
256 x 8
Device Core :
DMA Channels :
No
Data Converters :
A/D 11x10b
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Timers/Counters :
5
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Number of I/O :
25
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ROM (words) :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Pbfree Code :
Has ADC :
Datasheets
PIC16F1933-E/ML
Microchip Technology PIC16F1933-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-E/ML Overview
PIC16F1933-E/ML Features
The PIC16F1933-E/ML microcontroller boasts a robust set of features including 7KB of flash memory, 256 bytes of EEPROM, and 512 bytes of SRAM, allowing for flexible and efficient program and data management. It operates on a wide voltage range from 2.3V to 5.5V, making it suitable for various electronic environments and applications. Additionally, its enhanced mid-range core with 49 Instructions, 16 stack levels, and an extensive array of peripherals including PWM outputs, multiple timers, and an ADC with up to 14 channels, facilitates complex functions and processes necessary for today's advanced digital devices.