PIC16F19175-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F19175-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Stock
511
In Stock :
511
Data Converter :
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Terminal Form :
NO LEAD
DAC Resolution :
5 bit
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Number of I/Os :
35 I/O
Number of Terminations :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
5mm
Terminal Pitch :
0.4mm
RAM Size :
1K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Clock Frequency :
32MHz
Base Product Number :
PIC16F19175
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of I/O :
35
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Converters :
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Number of ADC Channels :
31 Channel
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage :
3V
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ
Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Package :
Tube
Speed :
32MHz
Brand :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Base Part Number :
PIC16F19175
Width :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
0.55mm