PIC16F18877-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F18877-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 40UQFN
Factory Lead Time :
16 Weeks
PWM Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
Base Product Number :
PIC16F18877
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Program Memory Type :
Flash
DAC Resolution :
5 bit
Terminal Pitch :
0.4mm
On Chip Program ROM Width :
14
8-Bit
ROM (words) :
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Brand :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Speed :
32MHz
Program Memory Size :
56KB 32K x 14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Interface Type :
EUSART, I2C, LIN, RS-232, RS-485, SPI
Number of ADC Channels :
35 Channel
Number of I/O :
36
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/Os :
36 I/O
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Screening Level :
TS 16949
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Terminations :
40
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
RAM Size :
4K x 8
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Device Core :
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
PIC16F18877
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Length :
5mm
Height Seated (Max) :
0.55mm
Data Converters :
A/D 35x10b, D/A 1x5b
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package :
Tube
Core Processor :
Width :
5mm