PIC16F18876-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18876-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Width :
10mm
Microchip
Core Size :
8-Bit
Height Seated (Max) :
1.2mm
RAM Size :
2K x 8
Base Part Number :
PIC16F18876
DMA Channels :
No
Package :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification :
AEC-Q100
Speed :
32MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Base Product Number :
PIC16F18876
HTS Code :
Supply Voltage :
3V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
yes
Has ADC :
yes
Surface Mount :
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Tradename :
PIC
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Bit Size :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package / Case :
44-TQFP
RoHS :
Details
Terminal Position :
QUAD
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/O :
36
Core Processor :
PIC
Factory Lead Time :
5 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tray
Published :
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
44
DAC Channels :
EEPROM Size :
256 x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Additional Feature :
OPERATES AT 2.3V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Terminal Pitch :
0.8mm
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Data Bus Width :
8 bit
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
10mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
PIC® XLP™ 16F