PIC16F18876-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F18876-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
256 x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
On Chip Program ROM Width :
14
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/Os :
36 I/O
Width :
8mm
Core Size :
8-Bit
Height Seated (Max) :
1mm
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
Qualification :
AEC-Q100
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Terminal Position :
QUAD
Series :
PIC® XLP™ 16F
HTS Code :
Number of ADC Channels :
35 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Part Number :
PIC16F18876
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Package :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
36
Base Product Number :
PIC16F18876
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface Type :
EUSART, I2C, LIN, RS-232, RS-485, SPI
Brand :
Bit Size :
8
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DAC Resolution :
5 bit
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
RAM Size :
2K x 8
Oscillator Type :
Internal
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Length :
8mm
Number of Terminations :
44
Supply Voltage :
3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Program Memory Type :
Flash
Clock Frequency :
32MHz