PIC16F18875-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F18875-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
NO LEAD
RoHS :
Details
DAC Resolution :
5 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Size :
8-Bit
Base Part Number :
PIC16F18875
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Packaging :
Tube
Integrated Cache :
No
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Supply Voltage :
3V
Base Product Number :
PIC16F18875
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification :
AEC-Q100
Tradename :
PIC
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Frequency :
32MHz
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Speed :
32MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
EEPROM Size :
256 x 8
RAM (words) :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Core Processor :
PIC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Screening Level :
ISO/TS-16949
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product :
MCU
Series :
PIC® XLP™ 16F
HTS Code :
Oscillator Type :
Internal
Published :
Number of I/O :
36
Number of ADC Channels :
35 Channel
Terminal Pitch :
0.4mm
DMA Channels :
No
Memory Size :
14kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
5mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Bus Width :
Height Seated (Max) :
0.55mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Microchip
Active
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Interface Type :
EUSART, I2C, LIN, RS-232, RS-485, SPI
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
40
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Package :
Tube
Number of I/Os :
36 I/O
Has ADC :
On Chip Data RAM Width :
8
Device Core :
DAC Channels :
Terminal Position :
QUAD
Width :
5mm